توضیحات و معنا و کتاب های تقریظ شده ی (( آیت الله  العظمی سید علی خامنه ای))

تغریظ

تکلیف کلاس روش مطالعه


۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۱:۲۰
۸۳۶


در این قسمت به معنای تقریظ و تقریظ های (( آیت الله  العظمی سید علی خامنه ای)) درباره کتاب های متفاوت ، و نام آن ها می پردازیم.

تقریظ

اين عبارت واژه‌اي عربي، مأخوذ از قَرَظَ است كه در لغت به‌ معناي مدح و ستايش و هم ستايش‌كردن شخص زنده است. در اصطلاح نسخه‌شناسي معاصر به يادداشتي كوتاه يا بلند اطلاق مي‌گردد كه نويسنده بنا به خواسته مؤلف بر كتاب او بنويسد و طي آن از مؤلف و كتابش تمجيد كند. تقريظ نويسي در ادب فارسي پديده‌اي جديد است اما مي‌توان نوعي شباهت ميان آن و ديباچه‌نويسي سراغ گرفت.

صورت كمال‌يافته ديباچه ـ كه گاه مقدمه هم خوانده مي‌شده ـ از نيمه دوم سده 9 ق. در زبان فارسي نمايان گرديد و مبتني بر يادداشتي كوتاه يا بلند بود كه ديباچه‌نويس با انشاي ادبي در تعريف و تمجيد كتاب و مؤلف آن مي‌نوشت و هم در طي آن كتاب را به نام سلطان يا يكي از حاكمان وقت مصدّر مي‌كرد.

ديباچه‌نويسان در واقع، منشيان دربارها و ديوان‌هاي حكومتي بودند كه يكي از وظايف فرهنگي آنان ديباچه‌نويسي بود. برخلاف ديباچه‌نويس، تقريظ‌نويس وظيفه‌اي به نام تقريظ‌نويسي نداشت بلكه وي يكي از مشاهير عصر به‌ شمار مي‌رفت كه مؤلف و اثرش با تقريظ وي معرفي مي‌گرديد و احياناً اعتبار علمي مي‌يافت. از اين‌ رو كسي كه به نوشتن تقريظ بر كتابي اهتمام مي‌كرد، مي‌بايست از شهرت علمي بيشتر و از پيشينه فرهنگي طولاني‌تري نسبت به مؤلف برخوردار مي‌بود تا تقريظ وي باعث اعتبار مؤلف و اثر او گردد.

تقريظ كه به ستايش و تمجيد از مؤلف (يا مترجم) و اثرش مي‌پرداخت، در دو دهه اخير به "مقدمه" و "پيش گفتار"هاي بلند در زبان فارسي تبديل شده كه نويسنده، علاوه بر تمجيد و تعريف از اثر و صاحب آن به نقد و بررسي و تحليل و تعليل اثر يا موضوع آن نيز مي‌پردازد.

به‌ لحاظ نسخه‌پردازي، تقريظ (يا اشكال متحول آن: مقدمه و پيش‌گفتار) مي‌بايست قبل از مقدمه مؤلف (يا مترجم) قرار گيرد و به‌هنگام انتشار نيز از صفحه فرد آغاز شود.

یکی از این انسان های بزرگ(( آیت الله  العظمی سید علی خامنه ای)) است که ایشان تقریظ های زیادی درباره کتاب ها  نوشته اند. تقریظ های ایشان شامل کتاب های:

خداحافظ کرخه 

جشن حنابندان

جنگ پا برهنه

آن بیست و سه نفر 

پایی که جا ماند 

پنجره های تشنه

فرنگیس 

در کمین گل سرخ

دا 

نورالدین پسر ایران 

دختران آفتاب

تن تن و سندباد

دختر شینا

گلستان یازدهم

آب هرگز نمی میرد

ره نمای طریق

وقتی مهتاب گم شد

من زنده ام

پنجره های تشنه

دختران آفتاب

سرباز کوچک امام

و فرمانده من می باشد.

(( آیت الله  العظمی سید علی خامنه ای)) هنوز هم در حال نوشتن تقریظ های جدید است که  به امید خدا این تقریظ ها با کتاب هایشان وارد بازار خواهد شد و فروش خوبی خواهد کرد و مردم هم از خواندن این کتاب ها لذت می برند.نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.