آداب مطالعه


۱۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۳:۲۵
۶۰۳


شیوه صحیح مطالعه

شیوه های مطالعه

 

از شیوه های مطالعه علمی که بسیاری از صاحب نظران به آن معتقد میباشند عبارتست از:

 

الف : پیش خوانی و پس خوانی : یعنی دانش آموز همیشه یک درس از معلم جلوتر باشد تا

     آمادگی ذهنی برای فراگیری درس ایجاد گردد و بعد از فراگیری هر درس توسط معلم یک

     بار دیگر آن را مطالعه کند.

ب : سوال کردن : باید درس را به شیوه سئوالی مطرح کرد و پرسش ها را از خود پرسید .

 

ج : خط کشیدن زیر مطالب مهم : قابل ذکر است که نباید خط کشیدنها بیش از ده درصد هر

     درس باشد .

 

د : تکرار مطالب مهم : باید بعد از مطالعه درس ، مطالب مهم را از حفظ تکرار کرد .

 

مقدمات مطالعه

 

برای مطالعه ، فقط یک مکان انتخاب شود و آن مکان تغییر نکند .

 

در محیط مطالعه عواملی که باعث پرت شدن حواس می شود ، نباشد . مثلاً کتاب غیر

درسی ، روزنامه ، عکس و ... .

 

 محیط مطالعه آرام باشد .

 

 در حین خستگی مطالعه نکنید .

 

بهداشت مطالعه

 

هوا و نور : کیفیت هوای تنفسی هم از نظر ایجاد نشاط و هم از لحاظ فراهم آوردن موجبات کسالت خیلی مهم است . تنفس در اتاق دربسته که هوا به قدر کافی در آنجا وجود ندارد ، کاردرستی نیست .

 

جهت تابش نور : نور باید از سمت چپ ، بالا و با زاویه تقریبی 45 درجه به کتاب و کاغذ بتابد.  زیرا  اگر از سمت راست بتابد ، خصوصاً هنگام  نگارش ، باعث ایجاد  سایه  دست برروی کاغذ می شود که در دید اشکال ایجاد کرده و درنتیجه باعث خستگی چشم می شود.

 

استفاده از نور غیر مستقیم : بهترین نور برای مطالعه و کار ، روشنایی معمولی اتاق است

که در هوای روشن به وسیله نور غیر مستقیم ایجاد شده باشد .

 

فاصله مناسب چشمها با کتاب یا کاغذ : یک چشم سالم از فاصله 30 سانتی متری می تواند حروف کتاب را تشخیص دهد . اگر از این فاصله قادر به خواندن نیستید به پزشک مراجعه نمائید.

 

 

نوع مرکب یا خودکار : بهترین رنگها ، رنگ آبی و مشکی است که فشار کمتری به چشم وارد می کند و مانع خستگی می شود . رنگهای قرمز ، سبز  و ...   دید را مشکل و باعث خستگی چشم می شوند . 

 

استراحت متناوب چشمها : برای  هر ساعت مطالعه یک ربع تا بیست دقیقه  استراحت مفید لازم است . این استراحت نه تنها برای چشم  بلکه  برای مغز  هم فرصت مناسبی  است که یادگیری خود را مرور کند .در زمان استراحت باید به فاصله دور وبدون توجه و دقت نگاه کرد ، این کار باعث تنوع و تمدد اعصاب نیز می شود .

 

یکنواخت بودن نور محیط : نورهای محیط خصوصا اگر در زاویه دید چشمهای شما هستند باید یکنواخت باشد . یکی از معایب استفاده از چراغ  مطالعه  این است  که  تمرکز نور به سطح کتاب و تاریکی نسبی محیط اطراف باعث خستگی زودرس چشمها می شود .

 

وضع نشستن به هنگام مطالعه : وضع نشستن برای افرادی که زیاد مطالعه می   کنند بسیار مهم است . نباید به صورت خمیده و یا در طرفین مطالعه نمود ، چون به تدریج باعث تغییر ستون فقرات می گردد؛ ستون فقرات به هنگام مطالعه باید راست باشد ، بایدضمن مطالعه و در وقتهای استراحت چشمها و وضع نشستن خود را تغییر داده ، مختصری حرکت نمایید تا از رکود خون در پاها جلوگیری شود .مطالعه در حال دراز کشیدن برای چشم مناسب نیست چرا که روشنایی کتاب تامین نمی شود و  خستگی  زودتر فرا می رسد همچنین  مطالعه  در وسط روزروبه شمال مناسب نیست زیرا نور بیشتر یا کمتر ازحد طبیعی به چشمها می رسد

 

مطالعه موقع حرکت : مطالعه هنگام راه رفتن به علت تکان ، حرکت و تغییر دائمی فاصله چشمها تا کتاب باعث خستگی و ضعف چشمها می شود .

 

نور لامپهای مهتابی : به علت داشتن نوسان ، چندان مناسب نیست و بهتر است به جای استفاده از یک منبع نوری چون چراغ استفاده نمود . نور نباید نوسان داشته باشد تا روشنایی محل مطالعه یکسان بماند .

 

تعیین اوقات و برنامه منظم برای مطالعه : اگر مطالعه در ساعات معینی از شبانه روز انجام گیرد ، آمادگی ذهنی و بدنی به هنگام مطالعه را می کاهد ، مگر اینکه زمان مطالعه کوتاه مدت باشد .

 

صرف غذا و مطالعه : بلافاصله پس از صرف غذا نباید مطالعه نمود ، زیرا به علت شروع فعالیت دستگاه گوارش پس از خوردن غذا و هجوم خون به معده و احشاء داخلی ، از میزان جریان خون در مغز کاسته می شود و آمادگی برای مطالعه کاهش می یابد .

 

 

تنفس هنگام مطالعه

انجام حرکات تنفسی متناسب در مطالعه بسیار مهم است.تنفس اگر نامنظم باشد ، به تدریج باعث کاهش اکسیژن خون و ایجاد حالت خواب آلودگی می شود ودرنتیجه از آمادگی ذهنی برای مطالعه می کاهد .

 

آرامش فکری : در هنگام مطالعه باید از اشتغالات ذهنی و عصبانی تر  جلوگیری  نمود . اضطراب و ناراحتی باعث از بین رفتن تمرکز حواس می شود و حافظه کسانی که دارای اضطراب و عصبانیت هستند ، به طور محسوسی از افراد عادی کمتر است .

 

ورزش  و مطالعه : یکی از مشکلات اساسی در مطالعات طولانی اختلال  در جریان خون است . افرادی که ساعت زیادی در شبانه روز به مطالعه می پردازند باید فعالیت و حرکات عضلانی کافی داشته باشند . چرا که در افراد پرمطالعه ، خون بیش از همه جا ، در مغز و کاسه سر گردش کرده و اختلالاتی در گردش خونشان به وجود می آید .

 

برچسب‌های این مطلب:

بهداشتنمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.