۲۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۵:۰۴
۵۲۳


کنترل وزن و چاقی دانش آموزان

اجرای طرح "کوچ" برای مقابله با کم تحرکی و پرخوری دانش‌آموزان

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش گفت: هدف ما از اجرای طرح کوچ تغییر سبک زندگی غیر فعال و تغذیه نادرست دانش‌آموزان به سبک زندگی فعال و تعذیه سالم ایشان است.

مهرزاد حمیدی در جلسه آموزشی مدرسین طرح ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان استان خراسان رضوی با بیان اینکه «با توجه به روند افزایش وزن کودکان و نوجوانان، آینده کشور با سونامی بیماری‌های غیرواگیر مواجه خواهد بود»، اظهار کرد: در حال حاضر ١۴ درصد نوآموزان در هنگام ورود به مدارس با چاقی و یا اضافه وزن روبه‌رو هستند.

وی افزود: باید روی نگرش خانواده‌های دانش‌آموزان و افزایش آگاهی ایشان در این زمینه سرمایه‌گذاری شود. ٨٠ درصد مرگ و میر کشورمان ناشی از بیماری‌های غیرواگیری هم‌چون بیماری‌های قلبی و عروقی فشار خون و... است. سرمنشا بسیاری از آن‌ها چاقی و اضافه وزن است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه « ١/۵ درصد تولید ناخالص کشورها صرف درمان و مقابله با چاقی می‌شود»، عنوان کرد: در کشور ما نیز هزینه دارو و درمان بیماری‌های غیر واگیر بخش قابل توجهی از بودجه حوزه سلامت کشور را به خود اختصاص داده است.

حمیدی با تاکید بر بازاریابی اجتماعی به عنوان عنصر تاثیرگذار در اجرای مطلوب طرح کوچ، تصریح کرد: رسالت ما در اجرای طرح کوچ، مقابله با کم‌تحرکی و پرخوری دانش‌آموزان است. تغییر نگرش مخاطبان در مقیاس وسیع با کاهش رفتارهای نامطلوب و نهادینه سازی رفتارهای مطلوب از طریق رفع موانع و افزایش تسهیلات می‌تواند تا ٨۶ درصد در تغییر رفتار افراد موثر واقع شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر نقش اساسی خانواده دانش‌آموزان در اجرای صحیح طرح بازاریابی اجتماعی، اظهار کرد: خانواده و مدرسه بایستی به صورت مشترک و در کنار هم طرح کوچ را اجرا کنند.

وی با اشاره به اینکه «مراقبین سلامت و دبیران تربیت بدنی نقشی اساسی در حفظ سلامت دانش‌آموزان در مدارس ایفا می‌کنند»، گفت: مراقبین سلامت و دبیران تربیت بدنی بایستی با افزایش مطالعه و آگاهی‌های خود، مرجع مشاوره در مدارس قرار گیرند و در صورت نیاز دانش‌آموزان را به پزشکان متخصص ارجاع دهند. هدف ما از اجرای طرح کوچ تغییر سبک زندگی غیر فعال و تغذیه نادرست دانش‌آموزان به سبک زندگی فعال و تعذیه سالم ایشان است.چندرسانه‌ای :

طرح کوچنمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.