لانه حیوانات و حشرات


۲۷ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۱:۳۵
۳۸۳


چند تا چیز  عجیب  بهتر است پاورپوینت را هم مشاهده کنید 

توضیحات اولیه

حیوانات خیلی از اوقات صرفا لانه می سازند تا بچه ها یا شکارهایشان را در آن جا دهند. برای همین است که بسیاری از لانه ها در مقایسه با اندازه بدن خود آن حیوان، بسیار کوچک هستند؛ مثلا ماهی فقط نیاز دارد تخم هایش را در فضایی امن بگذارد، بنابراین؛ آن روزنه کوچک کف شن های دریا برایش کافی است. پستاندارانی مثل گوریل ها گاهی برای خواب آرام در شب، خانه هایی از برگ می سازند و به داخل آن ها می روند. بعضی از حیوانات می خواهند سال بعد دوباره به محل لانه شان برگردند و بعضی هایشان هم بعد از تمام شدن فصل آن را برای همیشه ترک می کنند. بعضی از حیوانات لانه هایشان را به صورت گروهی می سازند و دسته های کوچک تشکیل می دهند. ساخت این لانه ها به هر دلیل و شکلی که باشد نشان می دهد، حیوانات معماران خوبی هستند‍‍ و گاهی اثر معمارانه آن ها از ساخت خانه و لانه به سدسازی هم می رسد!

 

 

مورچه

لانه های موریانه ها را شاید بتوان حرفه ای ترین و البته عجیب ترین لانه در بین حیوانات    مختلف دانست. موریانه تنها حیوانی است که لانه اش بخش های مختلفی مثل انبار غذا، محل پرورش نوزادان و.. دارد (موریانه ها حتی برای لانه هایشان هواکش هم می سازند!) و درست شبیه ما انسان ها در آب و هوا های مختلف، معماری متفاوتی دارد. مثلا موریانه های جنگل های پرباران استوایی، روی سقف لانه شان شیروانی می سازند! ناودان های این لانه ها، باعث می شوند باران به داخل نیاید. موریانه های استرالیا لانه هایی در جهت شمال به جنوب می سازند. سطح صاف این لانه ها در طول روز رو به خورشید قرار می گیرد تا داخل لانه گرم شود.

فرایند لانه سازی موریانه ها هم جالب و منحصر به فرد است. آن ها در گروه های بزرگ، شروع به حرکت روی زمین می کنند و هر کدامشان وقتی به سطحی بالاتر از زمین می رسد با بزاقش خاک را نرم و گلوله های کوچکی درست می کند. این گلوله ها به هم می چسبند و تپه هایی را درست می کنند. بقیه موریانه ها این تپه ها را می بینند و وارد فرایند لانه سازی می شوند تا کم کم یک آشیانه بسیار بزرگ بسازند.