ماموت از پستانداران گیاه‌خوار بزرگ و منقرض‌شده از خانواده فیل است

ماموت ها


۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۱:۲۵
۶۲۷
۰


ماموت از پستانداران گیاه‌خوار بزرگ و منقرض‌شده از خانواده فیل است. ماموت در حدود ۵ میلیون سال پیش به وجود آمد و تا حدود ۴۰۰۰ سال پیش نیز توانست به بقای خود ادامه دهد.

به نام خدا

ماموت از پستانداران گیاه‌خوار بزرگ و منقرض‌شده از خانواده فیل است. ماموت در حدود ۵ میلیون سال پیش به وجود آمد و تا حدود ۴۰۰۰ سال پیش نیز توانست به بقای خود ادامه دهد. ماموت در آمریکای شمالی، اروپا و شمال آسیا همانند سیبری می‌زیسته و بدنش از موهای بلند پوشیده بوده و عاج بلند و پیچداری داشته‌است.

ماموت‌ها همانند وابستگان امروزی خود، بسیار بزرگ بودند. بزرگترین گونه شناخته شده، قدی در حدود ۴ متر و وزنی در حدود 8000 کیلوگرم داشته‌است، درحالی که یک نر می‌توانسته وزنی حتی بیش از 12000 کیلوگرم داشته باشد. با این حال اغلب گونه‌های ماموت تقریباً هم‌اندازه یک فیل آسیایی بودند.

ماموت‌ها در اکثر ساعات شبانه روز (حدود ۲۰ ساعت) در حال خوردن بوده‌اند. یک ماموت بالغ که وزنی در حدود ۶ تن داشته مسلماً برای تأمین انرژی روزانه می‌بایست حدود ۹۰ کیلوگرم غذا بخورد. تمام ماموتها کاملاً گیاهخوار بوده‌اند و بر حسب مکان جغرافیایی از گیاهان متفاوت شامل بوته‌ها، درختچه‌ها یا شاخ و برگ درختان تغذیه می‌کرده‌اند.

شکارچیان کمی در پی ماموتها بوده‌اند با اینحال آنها می‌توانستند از عاج و خرطوم برای دفاع در برابر گوشتخواران استفاده کنند.

فیلهای امروزی نزدیکترین خویشاوندان زنده ماموت‌ها می‌باشند. اکثر مردم فکر میکنند که ماموت‌ها اجداد فیلها می‌باشند ولی این تصویر اشتباهی است. در حقیقت هر دوی ماموت‌ها و فیل‌ها  چهار میلیون سال باهم بر روی کره زمین زندگی می کرده‌اند.

یک شکارچی فرانسوی جسد یک ماموت را در حوالی سواحل اقیانوس آرام کشف کرد این ماموت که یوکا نامگذاری شد به نظر می‌رسد توسط انسان‌های ماقبل تاریخ که در این منطقه ساکن بوده‌اند، شکار شده‌است.

منابع و مآخذ:

برچسب‌های این مطلب:

ماموت نمایشگاه پژوهش N1برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.