اصل کار گروهی

اجرای روش میزان در کلاس پژوهش (۱)

نقش کار گروهی در فعالیت های پژوهشی دوم و سوم


۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۳:۰۶:۵۸
۵۳۱


طراحی فعالیت های پژوهشی بر اساس تقویت حس کار گروهی 

در کلاس پژوهش سعی بر این است که تمامی کار ها و فعالیت ها در راستای تقویت روحیه کار گروهی بچه ها برنامه ریزی شود.

در همین راستا برای هر فعالیت از بچه ها خواسته می شود که بنا بر نوع فعالیت در گروه هایی که توسط خودشان انتخاب می شود قرار گیرند.

 

نکته اول

در این زمینه تعامل دانش آموزان برای تشکیل کار گروهی است. تعدادی از بچه ها در ابتدای سال به علت اعتماد به نفس پایین و یا روابط عمومی ضعیف تر از تشکیل گروه کناره گیری می کنند که طی فرآیند های برنامه ریزی .شده در پژوهش و مشاهده نتایج کار گروهی سایر دوستانشان و افزایش اعتماد به نفس کم کم خود برای تشکیل گروه پیش قدم می شوند و تمایل بیشتری برای انجام فعالیت ها بصورت گروهی از خود نشان می دهند.

نکته دوم 

پس از شکل گیری گروه ها فرآیند انتخاب سرگروه و تقسیم مسئولیت ها آغاز می گردد که طوری برنامه ریزی شده است همه ی افراد گروه باید مسئولیت های مختلف را تجربه کنند و هر هفته یکی از دانش آموزان مسئولیت سرگروهی و پیگیری کارهای گروه را برعهده دار.. د در حین انتخاب سرگروه بچه ها با شرایط مختلف و نظرات متفاوت هم گروهی ها مواجه می شوند و یاد می گیرند که تحمل شنیدن نظرات مختلف و نظرات مخالف را داشته باشند.

نکته سوم 

هیجان انگیز ترین بخش کار گروهی پس از شکل گیری و انتخاب سرگروه و تقسیم وظایف شروع کار و بحث گروهی است که با توجه به فعالیت های مختلف تعریف شده در پژوهش شرایط مختلفی را برای بچه ها بوجود می آورد که هر فرد با توجه به روحیات خود چگونگی تعامل با هم گروهی ها و انتقاد از یکدیگر و پذیرش نظرات مختلف و سپس جمع بندی از نظرات و رسیدن به یک روش حل مساله برای موضوعات را در فضایی کاملا آزادانه یاد بگیرند.

نکته چهارم 

موضوع دیگر بحث بر سر نحوه ارائه پژوهش در گروه است که افراد گروه با تبادل نطر به یک روش برسند که در بعضی از گروه ها با دلخوری ها و قهر و آشتی ها با هم گروهی ها تعامل دانش آموزان با یکدیگر تقویت می شود.

نکته پنجم 

مشاهده نتایج کار گروهی خود در کنار گروه های دیگر و مقایسه نقاط قوت و ضعف گروه ها است که با جلسات تحلیل و نقد بخش دیگری از فرآیند پژوهشی شکل می گیرد.

نکته ششم 

چشیدن طعم شیرین کار گروهی پس از یک دوره فعالیت و یادآوری مشکلاتی که در طی دوره با آن روبرو بودند که با حضور هم گروهی ها و یک کار تیمی آن ها را پشت سر گذاشته بودند 

برچسب‌های این مطلب:

آشنایی با ما
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.