سلام

حقایق جنگ جهانی اول


۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۱:۲۶
۶۲۸


سلام میخواهم درباره حقایق جنگ جهنی اول صحبت کنم

حقایق جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول که اغلب به صورت WWI یا WW1 نوشته می شود به عنوان جنگ بزرگ نیز شناخته شده است. این درگیری عظیم در اروپا رخ داده و از ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۴ تا ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ به طول انجامید. این درگیری بین کشورها همچنین به عنوان جنگی برای پایان دادن به همه جنگ ها نیز توصیف شده است به طوری که در آن ۷۰ میلیون نظامی از کشورهای مختلف در آن حضور داشته که در حدود ۶۰ میلیون نفر از ان ها اروپایی بودند و باعث شده تا این رویداد به یکی از بزرگترین جنگ های تاریخ تبدیل شود. از جمله حقایق جنگ جهانی اول این است که تقریبا ۹ میلیون نظامی و ۷ میلیون غیر نظامی به طور مستقیم در این جنگ کشته شده اند. علاوه بر این نسل کشی و آنفولانزایی که پس از جنگ در سراسر جهان گسترش یافت باعث مرگ ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر در جهان شد. در این مطلب می خواهیم حقایق جنگ جهانی اول را که شاید نمی دانسته اید تشریح نماییم پس با الی گشت همراه شوید.

حقایق جنگ جهانی اول

حقایق جنگ جهانی اول در مورد سلاح ها


 
 1. آلمانی ها در جنگ جهانی اول برای اولین بار از سلاح هایی استفاده کردند که شعله آتش را پرتاب می کرد (flamethrowers). این سلاح می توانست شعله های آتش را به طول ۴۰ متر پرتاب کرده و همه چیز را به بسوزاند.

 2. بیش از ۶۵ میلیون مرد از ۳۰ کشور در جنگ جهانی اول جنگیدند که نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از آن ها کشته شدند. متحدین یا همان کشورهای متحد حدود ۶ میلیون سرباز و نیروهای مرکزی یا همان آلمان ها و متحدانشان حدود ۴ میلیون نفر را از دست دادند.

 3. در جنگ جهانی اول نزدیک به دو سوم از مرگ و میرها متعلق به درگیری های نظامی بود در حالی که در جنگ های قبل از ان بیشتر مرگ و میر در جنگ ناشی از بیماری های ایجاد شده در حین آن بود.

 4. در اوت ۱۹۱۴ نیروهای آلمانی در منطقه آرشوت (Aerschot) تعداد ۱۵۰ نفر از شهروندان را کشتند. این کشتار بخشی از سیاست جنگ برای ایجاد ترس بود که از این طریق سایر افراد در مناطق اشغال شده شورش نکنند.

سلاح پرت کننده آتش در جنگ جهانی

اطلاعات جنگی از حقایق جنگ جهانی اول

 1. در طول جنگ جهانی اول تانک های انگلیسی را به دو دسته تانک های مردان و زنان تقسیم بندی کردند. این تقسیم بندی صرفا برای شناسایی تانک ها بود. تانک های مردان دارای توپ بوده و بر روی تانک های زنان اسلحه های سنگین نصب شده بود.

 2. ویلی کوچک (Little Willie) اولین تانکی است که به عنوان نمونه در جنگ جهانی اول ساخته شد. این نمونه در سال ۱۹۱۵ ساخته شده و با سرعت ۴٫۸ کیلومتر در ساعت می توانست حرکت نماید.

 3. در جنگ جهانی اول آتش توپخانه و معادن باعث ایجاد سر و صدای بسیار می شده است. در سال ۱۹۱۷ انفجار مواد منفجره ای که در زیر خطوط آلمانی در منطقه Messines Ridge در پرس (Ypres) بلژیک روی داد در لندن و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از آن شنیده شد.

 4. استخر صلح دریاچه ای در نزدیکی مسینز (Messines) بلژیک می باشد که ۱۲ متر عمق دارد. این حفره زمانی به وجود آمد که بریتانیا یک معدن را با ۴۵ تن مواد منفجره منفجر کرد.

تانک نمونه ویلی کوچک در جنگ جهانی

حقایق جنگ جهانی اول از توانایی های نظامی

 1. موفق ترین خلبان جنگنده در تمام طول جنگ جهانی اول مانفرد آلبرچت فریهر ون ریچدوفن (Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen) بود که از سال ۱۸۹۲ تا ۱۹۱۸ زندگی می کرده و به بارون سرخ نیز مشهور بوده است. او توانست ۸۰ هواپیما را ساقط نماید و این میزان بیش از هر خلبان دیگری در جنگ جهانی اول است. هواپیمای او در نهایت در نزدیکی آمینز (Amiens) سقط کرده و کشته شد. رنه فونک فرانسوی (René Fonck) که از ۱۸۹۴ تا ۱۹۵۳ زندگی می کرده است موفقترین خلبان جنگنده متفقین بوده که توانسته است ۷۵ عدد از هواپیماهای دشمن را ساقط نماید.

 2. در طول جنگ جهانی اول سگ ها به عنوان پیام رسان دستورات به خطوط جلویی از طریق کپسول هایی که به بدن آن ها متصل می شد مورد استفاده قرار گرفته اند. علاوه بر این از سگ ها برای نصب سیم های تلگراف نیز استفاده می شده است.

 3. بیگ برتا (Big Bertha) یک توپ ۴۸ تنی بوده که در جنگ جهانی اول توسط آلمانی ها مورد استفاده قرار گرفت. این نام پس از همسر طراح آن گوستاو کروپ (Gustav Krupp) نامگذاری شده است. این توپ می توانسته گلوله های ۹۳۰ کیلوگرمی را به اندازه ۱۵ کیلومتر شلیک نماید. البته که ۲۰۰ نفر به مدت ۶ ساعت برای راه اندازی آن فراهم کردن آن مورد نیاز بوده اند. آلمان ۱۳ عدد از این سلاح های بزرگ که به سلاح های عجیب نیز شهرت داشتند مجهز بود.

 4. نام تانک در ابتدا کشتی های زمینی (landships) بود. با این حال زمانی که برای مخفی کردن آن ها تلاش شد تا آن را شبیه مخزن آب نمایش دهند، بریتانیایی ها تصمیم گرفتند تا آن را تانک نامگذاری نمایند.

توپ بیگ برتا آلمانی

حقایق جنگ جهانی اول در مورد ایالات متحده

 1. دومین فرمانده فرانسوی به نام آلفرد جوبیر (Alfred Joubaire) در خاطرات خود درباره جنگ جهانی اول قبل از مرگش نوشته بود: بشریت دیوانه است. کارهایی که انجام می دهیم باید دیوانه وار باشد، چه صحنه هایی از قتل عام و ترس که به وجود آمدند. من نمی توانم کلماتی را برای آنچه دیده ام پیدا کنم. حتی جهنم هم نمی تواند به این اندازه وحشتناک باشد.

 2. برخی از آمریکایی ها مخالف این بودند که ایالات متحده در ابتدا مخالف ورود به جنگ جهانی اول بوده است. بنابراین ان ها وارد لژیون های خارجی فرانسه و یا ارتش بریتانیا و کانادا شدند. یک گروه از خلبانان ایالات متحده گروهی به نام لافایت اسکادریل را راه اندازی کرده که بخشی از نیروی هوایی فرانسه بوده و در واحدهای ارتش در جبهه غربی فعال بوده اند.

 3. در اوایل سال ۱۹۱۷ کریپتوگرافرهای بریتانیایی تلگرافی از منشی خارجی آلمان به نام آرتور زیمزمن (Arthur Zimmermann) دریافت کرده که به وزیر آلمان در مکزیک پیغام داده بود. این تلگراف مکزیک را به حمله به قلمرو ایالات متحده تشویق کرده بود. بریتانیا آن را بیش از یک ماه از ایالات متحده مخفی نگه داشتند. آن ها می خواستند در زمان مناسب این پیام را به ایالات متحده نشان داده تا بتوانند از کمک او در جنگ استفاده نمایند.

کشتار فاجعه آمیز در جنگ جهانی اول

 1. شعار تبلیغاتی وودرو ویلسون (Woodrow Wilson) در کمپین انتخاباتی او در دومین دوره اش این بود که او ما را از جنگ بیرون خواهد آورد. جالب اینجاست که او حدود یک ماه پس از آنکه به قدرت رسید در ۶ آوریل ۱۹۱۷ علیه آلمان اعلان جنگ نمود.

 2. برای افزایش حجم ارتش ایالات متحده در دوران جنگ جهانی اول، کنگره در ماه مه ۱۹۱۷ قانون خدمت انتخابی را که طرح پیش نویس ان در ماه های قبلی تهیه شده بود به تصویب رساند. تا پایان جنگ ۲٫۷ میلیون نفر در حال برنامه ریزی از این طریق بوده و ۱٫۳ میلیون داوطلب دیگر نیز وجود داشتند.

 3. در طول جنگ جهانی اول آلمانی های مقیم ایالات متحده مظنون به شمار می رفتند. برخی از اقدامات خشونت آمیز نیز علیه آلمانی ها صورت گرفت از جمله آن ها می توان به آتش زدن کتاب های آلمانی، کشتن سگ های ژرمن آلمانی و حتی کشتن یک آلمانی آمریکایی اشاره کرد.

سربازان داوطلب آمریکایی برای جنگ جهانی

حقایق جنگ جهانی اول در مورد هزینه های جنگ

 1. در طی جنگ جهانی اول آنفولانزای اسپانیایی حدود یک سوم از کل نظامیان را از پای در آورد.

 2. هربرت هوور (Herbert Hoover) کسی که در سال ۱۹۲۹ به ریاست جمهوری رسید در طول جنگ به عنوان مدیر غذایی ایالات متحده منسوب شد. وظیفه او این بود که غذا را به ایالات متحده و متحدانش برساند. بنابراین او مردم را به باغ پیروزی تشویق نمود. بیش از ۲۰ میلیون نفر از آمریکایی ها برای تامین غذا شروع به کاشت در باغ های خود نموده و مصرف مواد غذایی در این کشور ۱۵ درصد کاهش یافت.

 3. هزینه کل جنگ جهانی اول برای ایالات متحده بیش از ۳۰ میلیارد دلار بود.

 4. جنگ هزاران سربازان را نابود کرده و یا معلول کرد. جراحی های بسیاری برای اصلاح آسیب های صورت سربازان صورت گرفت. همچنین از ماسک ها نیز برای پوشش آسیب های وحشتناک استفاده می شده است. برخی از سرابازان تمام عمر خود را در خانه سالمندان گذرانده اند.

 5. جنگ جهانی اول در لیست کشنده ترین نبردهای تاریخ عنوان در رتبه ششم قرار گرفته است.

آسیب های سربازان پس از جنگ جهانی اول

 1. نویسنده بریتانیایی به نام تی ای لارنس (T.E. Lawrence) که از ۱۸۸۸ تا ۱۹۳۵ زندگی می کرده و به عنوان لورنس عرب نیز شناخته می شد برای رساندن اطلاعات به متفقین در خاورمیانه کار می کرد. او همچنین باعث ایجاد شورشی از جانب اعراب بر علیه ترک ها شده و آن را در کتاب خود به نام هفت ستون حکمت (The Seven Pillars of Wisdom) بیان کرده است.

 2. چهار امپراتوری پس از جنگ جهانی اول از بین رفتند. امپراتوری های عثمانی، اتریش مجارستان، آلمان و روس ها از جمله آن ها هستند

منابع و مآخذ:

برچسب‌های این مطلب:

معرفی جنگ جهانی اول
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.