به نام خدا

زندگی نامه ابوریحان بیرونی

ابوریجان چه کسی بود ؟؟؟


۰۲ دی ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۸:۵۲
۶۹۸


      چکیده ای از زندگی نامه ابوریحان بیرونی

زندگی نامه

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی دانشمندی ایرانی که در حوزه های ریاضی ، نجوم ، تاریخ ، تقویم شناسی ، انسان شناسی ، طبیعی دانی ، هندشناسی ، گاه نگری و . . .  فعالیت می کرد. ابوریحان در سال 362 ه.ق در خوارزم به دنیا آمد. او یکی از بزرگ ترین دانشمندان مسلمان ایرانی بود. همچنین او را پدر علم انسان شناسی و هندشناسی هم می دانند. او به چند زبان خوارزمی ، عربی ، فرسی و سانسکریت مسلط بود و با زبان هایی مانند یونانی باستان ، عبری توراتی و سریانی آشنایی داشت. او با ابو علی سینا که با او فقط هفت سال اختلاف سنی داشت در ارتباط بود. ابوریحان پس از جنگ درخوارزم محل زندگی خود را تغییر داد و به بخارا مهاجرت کرد.

 

دانسته ها ، اکتشافات و آثار ابوریحان

او زمانی که در گرگان زندگی می کرد توانست شعاع زمین را اندازه بگیرد. بیرونی دو خسوف 14 ربیع و 13 شوال 393 را در گرگان و خسوف 14 رمضان 394 را در گرگانج رصد کرد. همچنین ابوریحان 700 سال قبل از نیوتن جاذبه زمین و حرکت وضعی زمین را کشف کرد و در کتاب هایش به آنها اشاره کرده است. او طرح استرلاب خوارزمی را کامل کرد و توانست یکی از مهمترین ابزار علم نجوم را بسازد. ابوریحان با استفاده از استرلاب نظریه بطلمیوس را رد کرد و دریافت که زمین ثابت نیست و اجرام آسمانی و خورشید به دور زمین نمی گردند. که 580 سال بعد کپر نیک این فرضیه  را به نام خود ثبت کرد. او به دلیل  فوران چشمه ها را پی برد و نسبت سطح خشکی ها به آب های زمین را محاسبه کرد. 

همچنین  او یکی از اولین نقشه های جهان را رسم کرد و یکی از اولین خبرنگاران جهان بود.

بیرونی دانسته ها و ابداعات زیادی در ادبیات و فلسفه و . . . دارد. او حدود 120 کتاب نوشت که چهار پنجم آثار او از بین رفته اند.

سر انجام او در سال 442 ه.ق در سن 80 سالگی درگذشت.

  چندرسانه‌ای :


نمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.