گزارش یک شبِ فاطمی در دبستان میزان

که به همت اولیای محترم پیش دبستان پسرانه صورت‌گرفت


۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / ۲۰:۰۱:۰۴
۴۰۹


روزی که تمام خلق حیران هستند؛ ما منتظر شفاعت زهرائیـــــــــــــــــم.

مراسم عزاداری دیشب که به مناسبت ایام فاطمیه صورتگرفت، نتیجهی همکاری و همدلی اولیای محترم پیشدبستان به خصوص مادران محترمه بود که جز با عنایت حضرت صدیقهی طاهره (س) به ثمر نمیرسید. مدرسهی میزان به همراهی چنین خانوادههای متدین و ولایی، همواره افتخار کردهاست و امید است که برگزاری چنین مراسمات پرفیض و نورانی همواره تداوم داشته باشد.

روزهای قبل از این مراسم برای بچهها در تمرین نوحهی «صدیقهی کبری» از مداح اهلبیت «حاج امیرعباسی» و تمرین ساخت کتاب برای شبِ هیئت خلاصه شد اما برای مادران محترمی که جزء بانیان این مراسم بودند، نمادی از یک همکاری صمیمانه و تلاش عاشقانه برای مادر اهلبیت (س) بود. مربیان نیز با کمک یکدیگر کلاس‌های دبستان را برای مراسم آماده کردند و به نوعی همهی خانوادهی مدرسه اعم از اولیا، نوآموزان و مربیان در ثواب برگزاری این مراسم شریک بودند.

شروع مراسم؛ یک نماز جماعت خانوادگی در میزان

صدای اذان به گوش میرسد و بیشتر اولیای محترم در طبقهی دوم دبستان حضور دارند. یکی از پدران محترم امام جماعت میشود و پدران دیگر پشت سرِاو و مادران محترمه نیز در صفوف انتها به نماز ایستادند. بعد از پایان نماز، برنامههای مراسم امشب برای اولیا تشریح گردید.

کاردستی کتاب محصول پدران و پسران و سربندهایی که مادران ساختند

برنامهی اول ساخت یک کاردستی کتاب برای تعامل هرچه بیشتر بچهها با پدرانشان بود. داستانِ کتاب میتوانست یک خاطرهی شیرین باشد یا هر آنچه خودشان توافق کردند اما باید مادر در قصه باشد چراکه قرار است این کتاب هدیه‌ی‌ مادر باشد. مادران نیز در طبقهی اول در حال ساختن سربند برای پسرانشان بودند.

سرود دسته جمعی نوآموزان؛ هدیهای به حضرت زهرا (س)

بعد از ساخت کاردستیها، از اولیای محترم یک پذیرایی مختصر صورتگرفت. در همین حین نوآموزان در اتاقی دیگر به همراه مربیان برای اجرای یک نوحهی دسته جمعی آماده میشدند. از بچهها دعوت شد تا مقابل پدران و مادران خود بایستند و نوحه بخوانند. همان شعری که چند روز خواندنش را تمرین کردند.. لحظهی زیبایی بود؛ زمانیکه خانوادهها با سینه زدن و گفتن «یازهرا یازهرا» بچههایشان را همراهی میکردند.

مراسمعزاداری؛ یادی از ابراهیم، پخش مصاحبهای کوتاه از نوآموزان و نوحهسرایی

در ادامه والدین از فرزندان جدا شدند و به طبقهی منفی یک و محل جلسات پیشدبستان رفتند تا عزاداری فاطمیه شروع شود. در ابتدا یک کلیپ از سخنرانی حضرت آقا در گرامیداشت شهید ابراهیم هادی پخش شد تا در این شبِ فاطمی یادی از شهدا کرده باشیم. بعد از آن یک فیلم کوتاه مناسبتی از مصاحبههای متربیان پخش گردید. (فیلم در پایان همین صفحه قابل مشاهده است) در قسمتی از فیلم وقتی مربی از یکی از بچهها میپرسد که «اگر یک خواسته از حضرت فاطمه (س) بخواهی، چی میگی؟» یک بچهی پیشدبستان آرزوی شفای همهی مریضان را دارد و نه داشتن اسباببازی! این فیلم که به پایان میرسد از مداح محترم دعوت میشود تا برای نوحهسرایی به جایگاه بیایند و.....

مربیان و بچهها؛ بازی در طبقهای دیگر

 اگرچه حضور در هیئت و گریستن بر روضهی شهادت مادر سادات (س) ثواب جزیل دارد اما سرگرم کردن فرزندان همین حضار در مجلسی دیگر، کم ارزشمند نیست. بچههای پیشدبستان میزان، دیشب را نیز لحظات بسیاری را در کنار آقاها بودند و همان حس روزهای مدرسه همراهشان بود: نشاط، آزادی، همکاری و لذت از بودن در کنار یکدیگر

پایان؛ شام نذری و کلاسهایی که برای فردایی دوباره آماده شدند

هیئت به انتهای خود رسید و نوبت پذیرایی شد. بچهها زودتر از خانوادهها آماده شده بودند. آقاها با شربت و میوه پذیرای بچهها شدند. پدران و مادران هم آمدند. صرف یک شام که نفرات زیادی در تهیهی آن زحمت کشیدند و نذرها داشتند، واقعا توفیق میخواهد. بعد از صرف غذا، بچهها به کمک اولیا و مربیان آمدند تا کلاس های پایهی اول، دوم و سوم که میزبان مراسم امشب بودند، برای فردا آماده شوند. غذاهایی که اضافه آمد نیز سهم همسایگان مدرسه و مربیان پایههای دیگر شد. علی‌رغم اینکه به ساعات پایانی شب نزدیک شدیم، همچنان بعضی از مربیان و اولیا مشغول جمعآوری وسایل و نظافت کلاسها بودند. انشاءالله که همگی با دعای حضرت فاطمهی زهرا (س)، عاقبت بهخیر و سعادتمند شویم.
 
 چندرسانه‌ای :

مصاحبه‌ی نوآموزان


نماز جماعت


توضیح کاردستی کتاب


پدران و پسران


نوحه‌سرایی بچه‌ها


پذیرایی


اعلام پایان مراسمنمايش ديدگاه‌هاي بيشتر

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.