قوه قضاییه هدایت میزان

حقوق مدنی

انواع آن


۰۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۱:۱۱
۵۲۶


حقوق مدنی و انواع ان و رشته های جدا شده از آن

همه‌ی انسان‌ها اعم از زن و مرد، بزرگسال و خردسال، پیر و جوان دارای حقوق و تکالیفی هستند که به آنها اجازه می‌دهد در جامعه در کنار هم زندگی کنند. اصولا تعیین این حقوق و تکالیف، امری قانونی بوده و توسط قانون گذار در قالب قوانین مختلف وضع شده است. 

انواع آن

۱. حقوق اشخاص

۲. حقوق اموال

۳. حق قراردادها و تعهدات

۴. حقوق مسئولیت مدنی

حالا میخواهیم چند مورد را بررسی کنیم😊😊😊

1- هر شخصی به عنوان یک موجود زنده دارای حقوق و تکالیفی است عمدتا اشخاص یا در قالب اشخاص حقیقی یعنی انسان‌ها یا در قالب اشخاص حقوقی همانند شرکت‌ها و مؤسسات، انجمن‌ها و … هستند.

2- این حقوق شامل هر آن چیزی است که می‌تواند با انواع اموال مرتبط باشد. به‌عنوان مثال، طبق یک تقسیم‌بندی مرسوم، مال می‌تواند قابل جابه‌جایی منقول و غیرقابل‌جابه‌جایی غیرمنقول باشد.

3- یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین حقوقی که در یک جامعه اشخاص بدان نیاز دارند و هم برای خودشان و هم برای جامعه ضروری است، حقوق مرتبط با قراردادها، تعهدات و مسئولیت‌هایی است که به‌دنبال آن برای طرفین یک قرارداد و اشخاص ثالث به‌وجود می‌آید.

حق قراردادها و تعهدات - حقوق مدنی چیست

4- گاهی مواقع مسئولیت‌هایی که برای اشخاص ایجاد می‌شود ممکن است از قرارداد ناشی نشده باشد. مثلا، مسئولیتی که در اثر تصادف رانندگی و وارد کردن خسارت به ماشین دیگری، برای یک راننده ایجاد می‌شود.

حقوق مدنی و تقسیمات آن چیست؟

رشته های جدا شده از حقوق مدنی

حقوق تجارت 

حقوق کار

مالکیت فکری

قانون مدنی و توضیحات انواع ماده های قانون مدنی در دین اسلام - یاسا

باتشکر، محمدیاسین محمدی😊😊

برچسب‌های این مطلب:

قوه قضائیه حکومت دانش آموزی
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.